Powietrze morowe

Gdy rząd nakazuje alert i troskę o zdrowie innych,warto wspomnieć choć drobny fragment instrukcji, jak się dawniej zabezpieczano na czas zarazy. „Jak rozpoznać i jako się sprawować” – porady Sebastiana Petrycego z Pilzna, wydane w Krakowie, Roku Pańskiego 1613 (za stroną staropolska.pl).

NAUKA, JAKO SIĘ SPRAWOWAĆ CZASU MOROWEGO POWIETRZA

Ochrona dwie rzeczy ma w sobie. Naprzód umieć się rządzić w tych rzeczach, przez których nie możemy się obejść. Jako są sześć takich rzeczy: Mieszkanie, które by broniło nas od zarazy. Jadło i picie. Spanie i czucie. Praca i wytchnienie. Odbycie pełności i napełnienie. Namiętność, abo obyczaje dobre.

Druga, mieć gotowe niektóre ratunki z lekarstw, które by się sprzeciwiały zarazie. Ale pierwej powiem, jako powietrze poznać.

JAKO POZNAĆ POWIETRZE MOROWE

Powietrze morowe, … poznawamy z uprzedzonych znaków tych: Szkodliwe odejście od rozumu. Kiedy ptacy, abo źwierzęta uciekają z swoich gniazd… Kiedy ryby pośnione gęsto pływają po stawiech abo po rzekach… Cuchnienie i smród z ust, zwłaszcza jeśli przedtym nie było. Dosyć, że będzie, który z tych znak, choć nie wszytkie będą…

OCHRONA POWIETRZA PRZEZ PORZĄDNE ŻYCIE

Napotrzebniejszą powszechną przestrogę naprzód położę. Do Pana Boga się uciecz z pokutą i prośbą, bo on sam taką plagę na ludzi dopuszcza. Bez jego woli nie zstaje się nic. Żadna ochrona nie pomoże, gdy jego łaski i straży nad nami nie będzie.

Odnalazł: Maksymilian Zamm

Dodaj komentarz