Poli(n)cja Obywatelska

Nie przebrzmiał jeszcze skandal z bp. Tyrawą, gdy negatywnym bohaterem stał się kolejny ordynariusz Kościoła w Polsce. Tym razem chodzi o diecezję białostocką i abp. Tadeusza Wojdę. Z jego polecenia doszło do profanacji Bazyliki św. Rocha w Białymstoku, gdzie ambasada Izraela zorganizowała koncert muzyki żydowskiej.

O takich czynach nawet posoborowe zliberalizowane przepisy kościelne wyrażają się kategorycznie. Instrukcja o koncertach w miejscach kultu „Lex Romae Datur” określa, że … kościołów nie można uważać za zwyczajne miejsce „publiczne”, mogące służyć wszelkiego rodzaju zgromadzeniom. Są to – czytamy dalej – miejsca święte, przeznaczone wyłącznie i na stałe, od momentu ich konsekracji lub poświęcenia, do sprawowania kultu Bożego.

Przepisy wcześniejsze były znacznie bardziej precyzyjne. Za czyn podobny sprawca zaciąga w sposób natychmiastowy karę ekskomuniki. Z Kościoła Katolickiego wyłączeni są również uzbrojeni policjanci, którzy wkroczyli do Bazyliki, by spacyfikować protestujących wiernych.

Maksymilian Zamm

Nawet za tzw. pierwszej komuny nie ważono się wprowadzać milicji obywatelskiej na teren kościołów.
Ekskomunika Excommunicatio latae sententiae dotyczy również osób świeckich, które pomagały w profanacji miejsca kultu, a karę może zdjąć jedynie papież.

Dodaj komentarz